" 1772. május 27-én a franciaországi Alenconban született Maria-Anne Adelaide Lenormand, kultúrtörténetünk leghíresebb jósnője. A személyét és a híresség vált jövendöléseit övező legendák szólnak a megjósolt forradalomról, Josephine császárné sorsfurdulatairól, és Bonaparte Napóleon bukásáról.
Maria-Anne fiatal korában, alig 16 évesen került Párizsba és fehérneművarrással, vasalással tartotta fenn magát. Nem tudni, hol tett szert jóstudományára, mindenesetre az előkelő francia közönség egyre gyakrabban látogatta meg Lenormand kisasszonyt és kérte kis a véleményét az élet fontos dolgaiban. Az ügyfelek nem voltak hálátlanok, így hamarosan társulhatott egy Gillbert nevű jósnővel és a Saint-Germain negyedben nyitottak jósdát. A rövid ideig tartó közösködés hamarosan felbomlott és Lenormand kisasszony most már átadhatta magát az önálló érvényesülésnek. Azonban a forradalom elsodorta reményeit és álmait, arisztokrata hölgytársaival együtt a párizsi Petit Force börtönbe került. Saját állítása szerint itt ismerkedett meg Beauharnais tábornok feleségével, a későbbi Josephine császárnéval. Az ő közvetítésével kerülhetett ismét közelebbi kapcsolatba az új párizsi arisztokráciával és művészvilággal. Lenormand kisasszony közel egy évtizedig kápráztatta el tudományával a főváros ámuló polgárait és Napóleon udvartartását. A jósnő karrierjének végét is jóslatainak köszönhette. Napólenon hűtlenségét és bukását jövendölte Josephinnek. Kegyvesztettség és börtön következett.
Lenormand kisasszony hírneve alaposan megkopott, mire ismét kiszabadult a párizsi forgatagba.
1815-1820 között többször megjelentek önéletrajzi írásai, könyvkereskedéssel is próbálkozott. Kudarcait megunva Belgiumba költözött, de csempészés miatt Brüsszelben börtön várt rá és végleg eltűnt a nyilvánosság elől. Utolsó éveit Párizsban élte, itt hunyt el 1843.junius 25-én.
Halála után hívei és barátai is megszólaltak és vélemányükkel megalapozták az egész Európára hatást gyakorló Lenormand-kultuszt. Francia és német kártyakészítők 1845 körűl jelentették meg az első Lenormand kártyákat. Az új kártyák mellé többnyire mellékelték a jósnő instrukcióit is.
Lenormand kisasszony kártyájának egyik jellegzetessége, hogy az egyes lapokat meghatározott motívumok - személyek, tárgyak, események és fogalmak - stilizált rajza uralja. Megtaláljuk a kártyákon kicsiny méretben a hagyományos francia sorozatjelű képeket is, esetleg arab számokkal helyettesíthetik ezeket. Különleges példányai a Lenormand-kártyáknak a versikékkel vagy feliratokkal kiegészített változatok.
Egy csomag kártya általában 36 lapból áll ( Kis Lenormand ), de ismerünk 44, 46, 52 vagy 55 laposat is ( Nagy Lenormand ).
A 20.században bővülnek a hagyományos motívumok újabb, kiegészítő elemekkel: francia kiadásokon felbukkannak a virág- és állatképek, asztrológia stb. "
Forrás: Jánoska Antal